Сè што треба да знаете за барањата на индиската виза за брод за крстарење

Индиска виза за патнички крстарења

Владата на Индија го направи тоа многу лесно за Брод за крстарењепатниците да ја истражуваат и уживаат во Индија. Можете да дознаете за сите барања на индиската виза преку Интернет (eVisa India) на оваа веб-страница https://www.india-visa-online.com. Патувањето е возбудлива авантура, ако оваа авантура се меша со турнејата со крстарење, тогаш можеби ќе сакате да ја истражите Индија кога бродот за крстарење се сидро на индиското пристаниште.

Патниците, кои сакаат да го видат светот преку објективот на океанскиот брод, Република Индија се претвора во нова жешка дестинација. Неколку туристи го сфаќаат тоа патувајќи со брод им дозволува да замислат многу од оваа зачудувачка земја отколку што можеа да ја видат на друг начин. Тоа заедно им дозволува да уживаат во многу алтернативни плажи и дестинации за да ја видат планетата со океански брод. За ова, Република Индија ја поедноставува постапката за дозвола за имиграција за патниците и им обезбедува пријателски и без кавги методи откако ќе започнат или слетаат од патници за крстарење на индиските пристаништа. Во Индија има многу пристаништа каде им е дозволено влез на сопствениците на индиски визи. Погледнете на списокот на пристаништа за овластен влез во Носителите на визи во Индија.

Потребна е туристичка виза за Индија во туристички патувања: Патниците за крстарење треба да имаат индиска виза

Туристите кои сакаат да го посетат Индиецот преку крстарење, можат да се пријават за Индиска виза Интернет (eVisa Индија). Нивниот крстосувачки брод заминува од вашата матична земја и ќе застане на следните пристаништа затоа што немаат друга опција. Пристаништата на индискиот патнички брод за крстарење се во Мумбаи, Ченаи, Кочин, Мормугао и Нов Мангалор од 2020 година. Погледнете на списокот за да бидете во тек со пристаништа за овластен влез во Туристичка виза.

Сепак, апликацијата за Индија виза е прилично лесна постапка, бидејќи туристите имаат можност за понуда преку Интернет пред да резервираат слот за крстаречки брод или откако ќе направат резервација за крстаречки брод. Единственото нешто што туристите сакаат да го сторат е да достават точни информации заедно со документите. Документите што мора да ги имате се:

 • Потребно е само во електронски формат, како фотографија направена од вашиот мобилен телефон.
 • Вашиот важечки пасош.
 • Пасош Мора да се одржува валидност од шест месеци со датумот на пристигнување.
 • Пасошот мора да биде Обичен а не службено или дипломатско или бегалци.
 • Начин на плаќање како, Mastercard, Visa, Diners, AMEX, Paypal и така натаму.
 • Вашата фотографија што одговара на спецификациите во рамките на апликацијата. Повеќето фотографии со големина на пасош можат да сторат. Испратете по е-пошта на Бирото за помош во Индија за визи и тие ќе го решат проблемот фотографија за вас. Барања за индиска виза за фотографии мора да бидат исполнети.
 • Фотографијата на вашата лична биографска страница од пасошот, со секоја слика и приватни информации. Барања за виза за Индија за виза мора да бидат исполнети.
 • Комплетни детали во врска со вашето патување, во рамките на вашата земја и од Индија.
 • Вие сте НЕ е потребно да ја посетите индиската амбасада или која било канцеларија на Владата на Индија.

Потоа, ќе кликнете на поднесеното копче, ќе добиете електронска пошта на крстарење со туристичка виза во Индија од компанијата во интервали од 1-4 работни дена.

Што да сторите ако пристаништето не е во дозволената листа?

Патници за крстарење кои се на пристаниште за крстарење, во секој случај на нивно застанување на кое било пристаниште и ќе откријат дека не пристигнуваат на овластените влезни пристаништа, тогаш тие повторно аплицираат за хартиена или конвенционална виза за индиски од нивната матична земја. Ова може да се направи со аплицирање за стандардна виза или хартиена виза. Патниците можат повторно да ги достават документите по пошта што патниците можат да ги достават околу времето за резервација на бродовите. Можете да проверите со вашиот туристички агент дали треба да добиете индиска туристичка виза пред или по резервацијата на крстарецот. Еднаш електронски Индиска виза се доделува (eVisa Индија), тогаш тој е неповратлив и непопустлив).

Кои се правилата ако имате над два стопира во Индискиот пристаниште?

Ова е многу важна точка и треба да се фокусираме на оваа точка со големо внимание и размислување. Ако вашето крстарење создава повеќе од две постојки на индиско пристаниште, тогаш триесет дена Индиски туристички брод за виза крстарење нема да важи за вашата турнеја. Ако случајот ве исполнува, тогаш мора да аплицирате за 1 година туристичка виза. Имајте на ум дека секое запирање ќе вклучува одобрување на пристаништето од страна на вработените во Границата за индиски имиграции пред да влезете со индиска виза преку Интернет (eVisa India). А мудра работа е дека треба да бидете запознаени со вашиот целосен маршрута за пристаништата при пристигнување на пристаништата и да имате целосни информации пред да започнете со патувањето. Можете исто така да контактирате со вашиот брокер или компанија за крстарење за детали во врска со постојките во Индија. Познавањето на сите ваши постојки и аплицирањето за вистинска виза може да спречи голем стрес во текот на целиот одмор во Индија. Индиската влада се грижи за благосостојбата на туристите и сакаат да го направат вашето искуство што е можно мазно.

Пристаништето: биометриски информации

Индиската влада дозволува биометриски информации од патници за крстарење кога и да ја посетат Индија. Сепак, овој метод некако им трае премногу на патниците со бродови, од кои неколкумина пропуштија да видат знаменитости како резултат на тоа што стојат во редот. Индија го суспендираше фаќањето на биометриски податоци за патниците со бродови по океанот по пречекот на Нова Година 2020 година, а дополнително се инвестира во ремонт на системи и софтвер, така што тие ќе ги преместат своите патници преку методот што е побрз и побрз.

на Владата на Индија ги смета своите туристи на прв приоритет. Создава систем што е полесен за следење за Туристите, така што тие можат да уживаат во него за време на своите одмори. Додека се добива точниот Индиска виза да се бара крстарење може да изгледа збунувачко, понекогаш е едноставно и едноставно. Willе треба да проверите на вашето пристаниште Индија за туристичка виза крстарење за тоа ви треба многу време, особено ако се најавувате за крстарење за кое ви е потребна мулти-влезна виза во Индија. Најбезбедно е да аплицирате за 1 година туристичка виза. Туристичка виза за една година за Индија е повеќекратна влезна виза.

Алтернативно, вие само ќе проверите за крстарења на кои им е потребна Индиска виза на Интернет, наместо мулти-влез. Во секој случај, мора да имате знаење за вашиот маршрута и кои пристаништа ќе се качат на крстарење и сидро пред да ја резервирате вашата eVisa за Индија.

Туристичка виза за Индија за брод за крстарење: Важни информации за патниците

Кога конечно донесовте одлука за патување преку брод за крстарење и пристигнување и Индиско пристаниште, првото нешто што треба да направите е да ги соберете сите законски правила и прописи што ги формулира Индиската влада за безбедност на туристите. Со ова прво знаење, вашето патување ќе стане без стрес и ќе уживате во одморот без кршење на законите или страв од казни и казни. Постојат некои важни информации за кои мора да бидете свесни пред да патувате, како:

 • Патници на квалификувани земји треба да аплицираат на Интернет минимум 4 дена пред датумот на пристигнување. На пример, ако аплицирате на 1 април, тогаш ќе изберете иницијатива за пристигнување на 5 април
 • Ако доцните, тогаш поднесете барање Итна индиска виза.
 • Не може да се добие од страна на носители на дипломатски / службени пасоши и не може да се добие за сопствениците на меѓународни патни исправи.
 • Не може да се добие од носителите на пасоши за бегалци. Потребен ви е Обичен пасош.
 • Визата за пристигнување ви овозможува да престојувате до шеесет дена во државата Индија по вашето пристигнување.
 • Не може да се добие за лица поддржани од Пасош за родители / сопружници, односно секој поединец треба да има посебен пасош.
 • Цената еднаш доставена е неповратна.
 • Апликантите треба да носат мека или хартиена копија од визата за овластување за пристигнување во врска со него / неа за време на патувањето.
 • Биометриските детали за поединецот се задолжително заробени при имиграција при пристигнувањето во Индија.
 • Туристичката виза за пристигнување штом е издадена е не може да се продолжи, да не може да се конвертира
 • Индиската виза преку Интернет (eVisa India) не е валидна за посета на заштитени / ограничени и кантонирани или армиски области
 • Валидноста на визата започнува од датумот на издавање за 1-годишна туристичка виза.
 • Препорачливо е да аплицирате за 1-годишна туристичка виза наместо 30-дневна туристичка виза
 • Забележете дека датумот на започнување на 30 дена индиска виза започнува од датумот на пристигнување, а не од датумот на издавање, за разлика од 1-годишната туристичка виза.
 • Државјаните на заболени од заразни болести треба да носат картичка за вакцинација со жолта треска за време на пристигнувањето во Индија, во спротивно, тие ќе бидат изолирани шест дена по пристигнувањето во Индија.
 • Треба да поврзете скенирана почетна страница на пасош
 • Willе ви биде побарана фотографија за лице во дигитален формат

За да се заврши, Владата на Индија презеде голем број на чекори за да ја олесни индиската виза за патници за крстарење на лесен начин. Дизајнот е направен така што системот направен за Туристите е лесно разбирлив. Откако планирате да патувате за возбудлива авантура, мора да ги познавате индиските закони деталите за правилата и прописите за визите. Сето ова ќе ви помогне да ве натера да патувате без стрес, заедно со задоволувачкото патување и среќното искуство.


Осигурете се дека сте провериле подобност за вашата eVisa во Индија.

Граѓани на САД, Граѓани на Обединетото Кралство, Канадски граѓани Француски граѓани може аплицирајте преку Интернет за Индија eVisa.

Ве молиме, поднесете барање за виза за Индија 4-7 дена пред вашиот лет.